Urząd Miejski w Chojnicach

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza? Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99. Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - 1_621px

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - 2_621px

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - 3_621px


Gminne Biuro Spisowe w Chojnicach informuje, że od dnia 21 czerwca 2021 roku rachmistrzowie spisowi mogą prowadzić spis również metodą wywiadu bezpośredniego w terenie. Nie oznacza to jednak rezygnacji z wywiadów telefonicznych.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/
lub w Urzędzie Gminy.  

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021


Od 1 kwietnia 2021 roku rozpoczyna się na terenie całej Polski Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Spis przeprowadzają rachmistrzowie w wywiadzie bezpośrednim lub telefonicznym.

Istnieje też możliwość dokonania samospisu na stronie Głównego Urzędu Statystycznego https://spis.gov.pl .

W Urzędzie Miejskim w Chojnicach znajduje się pomieszczenie, w którym osoby nie mające dostępu do internetu mogą dokonać samospisu (II piętro, pokój 510).

1

 

2